TRABZON OF İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Projenin Şubat Ayı Konuğu ÖSYM Başkanı Ömer Demir Oldu

Of Kaymakamlığı ve Of Belediye Başkanlığı tarafından her ay düzenlenen üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yönelik  “Örnek Kişilerle Kendini Anla, Geleceğini Planla” projesinin bu ayki konuğu Of’un yetiştirdiği değerlerden biri, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir oldu. Programda ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir öğrencilere bilgi ve tecrübelerini aktardı.
Projenin Şubat Ayı Konuğu ÖSYM Başkanı Ömer Demir Oldu

Demir; Başarılı olmak için çok çalışmak gerekir

 Prof. Dr. Demir öğrencilere hitaben; “Bizler bu bölgede o günün uğraşı olan çay kesme, fındık toplama, mısır ekme gibi o günün şartlarında yapılması gereken her türlü işi yapabilen biriydik. Çok iyi çay keserdim. Ormandan odun yapıp ata yükleyip eve götürebilme gibi gayret içinde olduk.  O zamanlar Of’ta orta sokakta babamın bakkalı vardı. Orada bakkal çıraklığı da yaptım. Hayatta bazı insanların şansı yaver gitse de şans faktörüyle başarı sağlasa da bu her zaman mümkün değildir. Başarılı olmak için çok çalışmak gerekir. İnsan zorlandığında öğrenir ve kendini geliştirir.

 

 Başarılı olmak için bilgiye ihtiyaç var. Bilgiyi de elde etmek için hangi alandaysanız o bilgi için çok çalışmalısınız. Çalışmak gerekiyor. Şans başarısına güvenmeyin her zaman herkesin yanında olmaz. Zekâ için de övünmek doğru bir şey değildir. Çünkü zekâ da Allah vergisi bir olgudur. Çabalarımızla, çalışmalarımızla elde edeceğimiz başarılarla övünmek hakkımızdır. Aşırı güven de aşırı güvensizlik de tehlikelidir insan hayatında. Dengeli bir güven oluşturmak gerekir. İyi ki sınav var diyorum. Sınav bu şartlarda adaletli bir durumdur. Çünkü sınav var ki kimseye boyun eğmiyorsunuz, kimseye yalvarmak zorunda değilsiniz. Bu sistemle çalışırsak nereye kadar gitme gücümüz varsa oraya kadar gidebiliriz. Bu sene sınavda değişiklikler yapıldı. Sınava girecek öğrenciler sınav başlamadan en son 15 dakika önce sınav salonunda hazır bulunmalılar. Yoksa öğrenci sınava giremeyecektir. İlk kez yine bu sene muhakeme yeteneklerini ölçen açık uçlu sorular sorulacak. Öğretmenlik bölümlerinin tamamı LYS ile öğrenci alacak. Yetenek seçmiyoruz ama bu kadar katılımın olduğu bir sınavda sübjektif olmadan yetenekleri ortaya çıkarmayı sorularla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. “ dedi.

 

Programın ikinci kısmı ise öğrencilerle soru cevap şeklinde devam etti.  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir’in konuşmasının ardından Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Başkan Sarıalioğlu; Yarın buralarda sizler olacaksınız

Başkan Sarıalioğlu konuşmasında;” Sevgili gençler bu sizlerle Of’umuzun yetiştirdiği önemli değerleri buluşturmamızın 15. Programı. Değerli hocam gibi Oflu değerleri dinlediğim zaman her seferinde ben de heyecanlanıyorum. Bunlar sizlere önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Şans bazen çalışmak ise her zaman sizleri başarılı kılacaktır. Hepiniz çok çalışarak en iyisi olmak zorundasınız. İnanıyorum ki yarın buralarda sizlerin başarıları okunacak, gelecekte öğrencilere sizler hitap edeceksiniz. Bizler sizlere daha iyi Türkiye bırakmak için çalışıyoruz.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Kaymakam Fırat; Proje için teşekkür ediyorum

 Of Kaymakamı Eyüp Fırat da bir selamlama konuşması yaptı. Fırat yaptığı konuşmada; “Sevgili gençler, Of’umuzun yetiştirdiği önemli değerlerden ÖSYM Başkanımız değerli hocamız sizlerle buluştu. Yoğun işleri arasında sizlere vakit ayırdığı için kendilerine teşekkür ederim. Öğrencilerimize böyle örnek insanları tanıtma imkânı sağlayan proje için sayın belediye başkanımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze sizlerin adına teşekkür ediyorum. ” dedi.

 

 Konuşmaların ardından Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ve Of Kaymakamı Eyüp Fırat ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir’e ilkokul diplomasını program anısına teşekkür plaketi takdim ettiler. KTÜ Rektörü Prof.Dr. Süleyman Baykal, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. M. Emin Aşıkkutlu, daire amirleri, okul müdürleri ve öğrencilerin katıldığı program toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.  

 

13-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-2017

 

 

 

Hükümet Konağı Kat3 Of/TRABZON - (0-462) 771 51 47 -- (0-462) 771 51 48 -- (0-462) 771 51 49 -- (0-462) 771 51 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.